28 września 2017
Limeryk Na Księżyc

Limeryk - rymy i słowotwórstwo

Pisanie limeryków to zajęcie wymagające dużej wprawy w rymowaniu. Idealny limeryk powinien mieć rym dokładny, najlepiej niegramatyczny, a do tego wszystkiego wyszukany, nieoczywisty. Limeryści próbują mierzyć się z takimi nazwami geograficznymi, które wymagają niebywałej sprawności, by dały się zrymować. Jeżeli dodamy do tego fakt, że anegdotka opowiedziana limerykiem ma być absurdalna, zabawna, ciut lub bardziej niż ciut sprośna to okazuje się, że zadanie nie jest tak proste, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. 


Ostatnio przyjąłem wyzwanie rzucone na jednej z grup limerykowych na Facebooku, by zmierzyć się z Księżycem. Autor wyzwania napisał początek - Pewien facet poleciał na Księżyc.

 

Limeryki z trudnymi rymami

 

No faktycznie zadanie nie było łatwe. Liczba rymów dokładnych do słowa "Księżyc" nie jest zbyt pokaźna: - Białężyc, ciemiężyc, księżyc, Łężyc, mikroksiężyc, Podłężyc, półksiężyc, Prężyc, sprężyc, wstężyc. Zadanie, choć niełatwe, a w zasadzie dlatego, że niełatwe, przypadło mi bardzo do gustu. Myślałem, jak tu ugryźć temat i stwierdziłem, że napiszę limeryk z hiper dokładnym rymem, a do tego pokuszę się o stworzenie nowego słowa na określenie "pani-księdza", bo zmiany zachodzące w kościołach chrześcijańskich skłaniają do tego, by takie słowo powołać do życia. I oto co wymyśliłem:

 


Na Księżyc


Pewien facet poleciał na Księżyc,
bo tam więcej niż księży jest księżyc,
a wiadomo księżyce
mają prócz wiary cyce,
i to starczy, by lecieć na Księżyc.

 

Limeryk - rymy

 

Copyright © Mariusz Parlicki 2016 -2019

Designed by Mariusz Parlicki 2016 -2019