01 sierpnia 2017
Antologia wesołych epitafiów i nagrobków

Jowialna twórczość funeralna. 
Antologia wesołych epitafiów 
i nagrobków już w druku

"Jowialna twórczość funeralna. Antologia wesołych epitafiów i nagrobków" to już trzecia antologia prezentująca literacką twórczość satyryczną pod moją redakcją, która ukaże się w połowie sierpnia w Warszawie nakładem Wydawnictwa Pisarze.pl. Poprzednie to: „Seks w pewnym mieście. Antologii limeryków kosmatych” i „Od ucha do ucha. Antologii współczesnej satyry i humoreski”. 

 

Autorzy niniejszej antologii swoimi wesołymi epitafiami, nagrobkami i innymi funeralnymi wierszykami, wpisują się w żywą tradycję literacką, którą obszernie na łamach „Gazety Wyborczej”z 10 kwietnia 1998 roku opisały Anna Bikont i Joanna Szczęsna w artykule „Uroki roztaczane przez niektóre zwłoki”, a później w książce „Epitafia czyli uroki roztaczane przez niektóre zwłoki”. 


W antologii siedemnastu autorów prezentuje przede wszystkim tytułowe wesołe epitafia i nagrobki, ale i inne utwory o funeralnym charakterze: treny, ballady, epitafia w formie limeryków, mowy pogrzebowe, zapisy testamentalne, inskrypcje, czy kondolencje. W sumie kilkaset zazwyczaj bardzo krótkich wierszyków, pełnych czarnego humoru, groteski, absurdu.


Okładkowy rysunek i ilustracje wewnątrz narysował znany i lubiany rysownik - satyryk Szczepan Sadurski.


Autorami prezentującymi swoje funeralne wierszyki w zapowiadanej książce są: Jarosław Dąbrowski, Adam Decowski, Rafał Figiel, Ewa Jowik, Bożena Kansy, Halina Kobiela, Jan Kuderko, Zbigniew Kurzyński, Przemek Lisek, Grzegorz Malecha, Zbysław Michalak, Ania Kowalska, Mariusz Parlicki, Leszek Posyniak, Pe SZ, Małgorzata Thiele, Anna Wojciechowska. 


W przygotowaniu do druku jest z kolei czwarta antologia - "Cuda-wianki Świtezianki. Antologia onamudajów". A co potem? Potem czas przyjdzie na fraszki, tak więc wszystkich zainteresowanych przyłączeniem się do projektu już dziś zachęcam do pisania i życzę weny. 

 

 

Copyright © Mariusz Parlicki 2016 -2019

Designed by Mariusz Parlicki 2016 -2019